آقازاده هاي جنجالي در ورزش – مالتی سرچ

روزنامه قانون: پدیده آقازادگی سال‌هاست که توجه مردم کشورمان را به خود جلب کرده و در مقاطع مختلف زمانی، اعتراضاتی را نیز در پی داشته است

روزنامه قانون: پدیده آقازادگی سال‌هاست که توجه مردم کشورمان را به خود جلب کرده و در مقاطع مختلف زمانی، اعتراضاتی را نیز در پی داشته است. گسترش شبکه‌های اجتماعی و انتشار تصاویری از آقازاده‌ها که زندگی مرفهی دارند، همواره یکی از سوژه‌های فضای مجازی بوده و باعث واکنش کاربران شده است. هرچند که تعریف درستی از کلمه «آقازادگی» وجود ندارد اما به طور معمول عامه مردم به افرادی که پدران معروفی دارند «آقازاده» می‌گویند. گاهی از این پدیده استفاده مناسبی می‌شود و گاه سوءاستفاده‌هایی رخ می‌دهد؛ به عنوان مثال فرزند شهید همت در محل کار خود با نام مستعار حاضر می‌شود و حتی قرارداد خانه‌اش به نام خودش نیست تا مبادا شایبه‌ای درباره احتمال سوءاستفاده او شکل بگیرد در مقابل اما فرزند محمدرضا عارف با مطرح کردن موضوع ژن خوب، مدت‌ها سوژه شبکه‌های اجتماعی شد. در فوتبال نیز کم وبیش پدیده آقازادگی جریان دارد و فرزند برخی مربیان معروف گاه با انتشار پیام‌ یا عکس‌هایی از خودشان، حاشیه‌ساز می‌شوند.
آن‌ها که استفاده‌ای نکردند

هرچند که فرزندان مربیان فوتبال به صورت آنچه گاهی شنیده‌ می‌شود از نام پدر سوءاستفاده نکرده‌اند اما شهرت آن‌ها به واسطه زحمات و تلاش‌های پدرشان به دست آمده است. همین موضوع کار آقازاده‌های فوتبالی را دشوار و آن‌ها را به سوژه کاربران تبدیل می‌کند. همین موضوع سبب می‌شود تا فضای کاری برای پدران نیز دچار تشنج شده و یک تیم دچار آسیب شود. رفتارهای پیرامون‌مان معلول علت‌هایی است که می‌توان با واکاوی آن‌ها به دلایل کیفیت پایین لیگ فوتبال کشورمان نسبت به برخی کشورهای اروپایی رسید. هرچند افرادی هستند که هرگز از نام پدر به شهرت نرسیده‌اند. به عنوان مثال فرزندان علی خسروی با وجود اینکه پدرشان مسئول تربیت بدنی شهرداری منطقه یک تهران بود اما هرگز به استخدام شهرداری در نیامدند و تصاویری از زندگی لاکچری خود را منتشر نکردند. فرزند سید مصطفی هاشمی‌طبا نیز که سابقه ریاست سازمان تربیت بدنی را دارد و در دو مقطع نیز کاندیدای ریاست جمهوری بوده برای تحصیل به آمریکا رفته و به گفته پدرش از هیچ رانتی استفاده نکرده است.

نخستین بار خبر مربوط به زندگی لوکس فرزند امیر قلعه‌نویی بعد از تصادف او منتشر شد. فرزند ژنرال تصویری از پورش خود را در اینستاگرام منتشر کرد که پس از برخورد با درخت، خسارت زیادی را متحمل شده بود. هوتن قلعه‌نویی به تدریج مورد توجه کاربران قرار گرفت و واکنش‌هایش پس از برد و باخت استقلال یا اتفاقات اجتماعی بین کاربران دست به دست شد. او یک شبه تبدیل به ستاره‌ای شد که هواداران بسیاری داشت. هوتن قلعه‌نویی متولد ۱۳۷۵ است و درباره حاشیه‌هایی که برای زندگی او به وجود آمد، بیان کرده بود: «دوست ندارم هیچ وقت زیر سایه پدرم باشم. آن سالی که جوانان استقلال بازی می‌کردم حرف و حدیث‌هایی به وجود آمد که ترجیح دادم در تیم‌های پدرم نباشم. دوست نداشتم مردم بگویند به خاطر پدرش بازی می‌کند یا به خاطر پدرش به تیم‌های بزرگ راهش داده‌اند. من «پارسه» را انتخاب کردم چون آقای عابدینی تم پرسپولیسی دارد و کسی نمی‌تواند بگوید به خاطر پدرش او را به تیمش برده است». هوتن بارها از سوی هواداران تیم رقیب با هجمه‌هایی مواجه شد اما هرگز زندگی لاکچری خود را از چشم هواداران پنهان نکرد. فرزند عبدا… ویسی، سرمربی فعلی تیم فوتبال استقلال خوزستان نیز یکی دیگر از چهره‌هایی است که برخی اطرافیان ویسی از او با عنوان آقازاده یاد می‌کنند. پسر گواردیولای وطنی در سال‌های اخیر همواره به یکی از منابع خبری تبدیل شده و گاه با انتشار تصاویرش در اینستاگرام حاشیه‌ساز می‌شود. شایعاتی درباره دخالت فرزند این مربی در جذب چند بازیکن نیز مدتی قبل منتشر شده بود اما هرگز تایید نشد؛ همان‌طور که چنین شایعاتی درباره فرزند قلعه‌نویی نیز وجود داشت و تایید نشد. به همان میزان که واکنش ستاره‌ها در فضای مجازی به اتفاقات پیرامون‌مان مهم است و بازخورد زیادی دارد واکنش فرزند سرمربیان معروف نیز بازخوردهای فراوانی در فضای مجازی دارد.

به عنوان مثال روز پنج‌شنبه پیام همراه با الفاظ رکیکی که فرزند فیروز کریمی پس از تساوی گسترش فولاد و پرسپولیس در فضای مجازی منتشر کرد، واکنش برخی کانال‌های تلگرامی را در پی داشت و هواداران سرخ‌پوشان تهرانی نیز با حمله به پیج اینستاگرامی امیرعباس کریمی او را به واسطه انتشار این مطلب توهین‌آمیز سرزنش کردند. فرزند علی پروین نیز یکی دیگر از چهره‌هایی بود که همواره مورد توجه اهالی رسانه قرار می‌گرفت. او اما آن‌قدر زیر فشار نام پدرش بود که ترجیح داد فوتبال را رها کرده و به تجارت روی بیاورد. ماجرای برنج‌های آلوده وارداتی مدتی به محمد پروین منتسب شد اما هیچ واکنشی را از سمت او در پی نداشت. حسن رویانیان که پس از حضور پدرش در پست مدیرعاملی باشگاه پرسپولیس نقش مشاور او را داشت و علی افشارزاده فرزند مدیرعامل پیشین استقلال که از او به عنوان سلطان کیش یاد می‌شود نیز از جمله آقازاده‌هایی بودند که نام‌شان در سال‌های اخیر مطرح شده است.
هاشمی طبا در این باره به «قانون» می‌گوید: «من اعتقاد دارم خودم آقا نیستم که فرزندم آقازاده باشد. سعی کردم او روی پای خودش باشد و به دنبال موفقیت برود زیرا با این کار می‌تواند به موفقیت بیشتری دست پیدا کند». علیرضا، فرزند محمود گودرزی، وزیر پیشین ورزش و جوانان نیز از جمله افرادی بود که به گفته پدرش حتی از استخرهای وزارت ورزش استفاده نکرد تا شایبه‌ای درباره سوءاستفاده از جایگاه پدرش مطرح نشود. نگاه به فرزندان فعالان در عرصه ورزش به مرور تبدیل به همان نگاهی شده که برخی از مردم به آقازاده‌های سیاسی دارند. آن‌ها انتظار دارند فرزندان افراد معروف نه تنها حاشیه‌ای ایجاد نکنند بلکه با کمک به پدرشان زمینه مقابله با حواشی را فراهم کنند. اتفاقات رخ داده برای فرزندان فعالان در عرصه ورزش در سال‌های اخیر مثبت نبوده و همواره ترکیبی از فحاشی و استفاده از الفاظ رکیک است اما این موضوع می‌تواند در سال‌های آینده و با نگرش درست اصلاح شود. نگاه به پدیده آقازادگی نیاز به اصلاح فرهنگ دارد و این موضوع باید مورد توجه افرادی قرار گیرد که فرزندان‌شان در فضای مجازی، احساسات هواداری را بروز می‌دهند.

نخستین‌بار حدود یک‌سال پیش بود که تصاویر منتسب به فرزند محمد علی آبادی، رییس پیشین سازمان تربیت‌بدنی در فضای مجازی واکنش بسیاری از کاربران را در پی داشت. تصاویری که مربوط به شخصی به عنوان کیان (احسان) علی‌آبادی بود و او را در کنار خودروهای لوکس و با دستبند و ساعت‌های گران‌قیمت به نمایش گذاشت. همین موضوع سبب شد تا اینستاگرام منتسب به پسر علی آبادی در پیامی مدعی شود که عکس های لوکس جنبه هنری دارند. اما ساعتی بعد همین عکس‌های هنری نیز از پیج اینستاگرام فرد مذکور حذف و تصویری از کیان علی‌آبادی را در حال نماز خواندن در کربلا برای طرفدارانش به نمایش گذاشت. یک روز بعد نیز نام آن صفحه اینستاگرامی تغییر و تمام پست‌های اینستاگرامی حذف شد. اتفاقی که هیچ واکنشی را از سوی محمد علی آبادی در پی نداشت و او ترجیح داد در این باره سکوت کند. هوتن قلعه‌نویی، دومین شخصی بود که تصاویرش در شبکه‌های مجازی سوژه کاربران شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *