ماهواره IMAGE ناسا پس از سیزده سال توسط یک منجم آماتور پیدا شد – دیجیاتو – مالتی سرچ

ناسا یکی از ماهواره هایش که ۱۳ سال قبل در فضا مفقود شده بود را پیدا کرد

چند هفته طول کشید تا ناسا بتواند اطلاعات به دست آمده توسط این اخترشناس آماتور را تجزیه و تحلیل کند، چون سخت افزار ها و سیستم های نرم افزاری مورد استفاده در IMAGE در حال حاضر کاملاً منسوخ شده اند. آژانس فضایی مجبور شد از فرایند مهندسی معکوس برای دستیابی به نسخه های قدیمی نرم افزارها استفاده کند.

ناسا در آن زمان، این ماهواره را مفقود اعلام کرد اما دانشمندان امیدوار بودند خورشید گرفتگی سال ۲۰۰۷ بتواند دوباره ارتباط ایمیج با زمین را برقرار سازد. این اتفاق هم نیفتاد و مأموریت ماهواره مورد بحث رسماً به پایان رسید تا ابدیت را در سکوت محض فضای بیکران سپری کند. با این حال، اوایل ماه جاری میلادی یک منجم آماتور توانست ایمیج را در آسمان ها شکار نماید.

ماهواره IMAGE

تصویر ماهواره IMAGE قبل از پرتاب در آرشیو ناسا

ناسا یکی از ماهواره هایش که ۱۳ سال قبل در فضا مفقود شده بود را پیدا کرد. این ماهواره که به اختصار «ایمیج» (IMAGE) نام دارد در سال ۲۰۰۰ به فضا پرتاب شد تا برای نخستین بار، تصویربرداری جامعی از مگنتوسفر زمین انجام دهد. اگرچه مأموریت اصلی ماهواره IMAGE در سال ۲۰۰۲ به پایان رسید، اما اواخر سال ۲۰۰۵ و در حین اجرای مأموریت ثانویه ارتباطش با زمین را از دست داد.

نهایتاً پس از تلاش فراوان، آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز در مریلند آمریکا موفق به ارزیابی صحت داده ها شد و ناسا امروز تأیید کرد که ماهواره ایمیج زنده است. تیم تحقیقاتی این پروژه طی هفته های آتی به ارزیابی بیشتر وضعیت این ماهواره می پردازند تا مشخص شود که آیا تجهیزات علمی سوار شده روی ایمیج سالم مانده، و مهم تر از آن، این همه سال در فضا چه کار می کرده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *