هشدار درباره خطر جنگ تجاری اروپا با آمریکا – مالتی سرچ

خبرگزاری تسنیم: “گابریل فلبرمایر”، پروفسور علوم اقتصادی در آلمان در مصاحبه با روزنامه “ویرتشافتز وخه” آلمان درباره خطر یک جنگ ارزی، مالیاتی و تجاری با آمریکا هشدار داده و در بخش دیگری از این مطلب تاکید کرد، ترامپ کاملا در راستای منافع شرکت های بزرگ آمریکایی قدم بر می دارد
بعد از اعلام ترامپ برای قراردادن تعرفه گمرکی بالا برای کالاهای اروپایی چندی پیش  کمیسیون اروپایی هم به این تهدیدها واکنش نشان داد.

خبرگزاری تسنیم: “گابریل فلبرمایر”، پروفسور علوم اقتصادی در آلمان در مصاحبه با روزنامه “ویرتشافتز وخه” آلمان درباره خطر یک جنگ ارزی، مالیاتی و تجاری با آمریکا هشدار داده و در بخش دیگری از این مطلب تاکید کرد، ترامپ کاملا در راستای منافع شرکت های بزرگ آمریکایی قدم بر می دارد.
کمیسیون اتحادیه اروپا به آمریکایی‌ها گفته است که با روشی مناسب و سریع به آمریکا واکنش نشان خواهد داد اگر واشنگتن در را به‌روی تولیدات اروپایی ببندد.

وی در ادامه گفت: اصلاحات مالیاتی ترامپ شدیدا سرمایه و سرمایه گذاری را از اروپا تخلیه کرده و به آمریکا منتقل می کند.

پیر دفرین، کمیسر اسبق تجارت اتحادیه اروپا نیز این طور استدلال می‌کند که در یک جنگ تجاری کسی نمی‌تواند پیروز شود. این جنگ مانند جنگ جهانی اول است که هر کسی شکاف‌هایی ایجاد می‌کند و بنابراین از حرکت بازمی‌ایستد.

وی در ادامه سخنانش به قرار دادن تعرفه های گمرکی بالا روی ماشین های لباسشوی از طرف ترامپ انتقاد وارد کرده و درباره عواقب بی اعتبار شدن سازمان تجارت جهانی در سایه سیاست های ترامپ هشدار داد.

دفرین تصریح کرد  تا زمانی که آمریکا سیستم اجتماعی مناسبی نداشته باشد این کشور همواره به‌سوی اقتصاد حمایتی گرایش خواهد داشت. وی خواستار تغییر سیستم در آمریکا شده و البته در زمان قابل پیش‌بینی آن را واقع‌بینانه ندانست.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سخنانی تاکید کرد: سیاست های تجاری اتحادیه اروپا در قبال آمریکا تبعیض آمیز است و موجب افزایش کسری تجاری خارجی ایالات متحده شده است.

وی در مصاحبه با شبکه آی تی وی تصریح کرد: من مشکلات زیادی با اتحادیه اروپا از نقطه نظر تجارت دارم. من در برابر اقدامات و سیاست های تجاری اتحادیه اروپا می ایستم چرا که این سیاست ها در قبال آمریکا تبعیض آمیز بوده است. سیاست کاهش ارزش یورو از سوی اتحادیه اروپا موجب تشدید کسری تجاری خارجی آمریکا طی دو دهه گذشته شده است.

این پروفسور علوم اقتصادی در آلمان در بخش دیگری از این مطلب با تاکید بر اینکه ما نباید روی اقدامات ترامپ در گذاشتن گمرکات بالا روی کالاهای اروپایی با اقدامی متقابل واکنش نشان دهیم گفت: این اقدام نقض اساسنامه سازمان تجارت جهانی خواهد بود. راه معمول آن شکایت در سازمان تجارت جهانی است. اما مسئله این است که آمریکا از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما انتصاب قضات برای داوری در سازمان تجارت جهانی را مسدود کرده است. واضح است که آمریکا در تلاش است تا سازمان تجارت جهانی را با روشی سرد و آرام فلج کند.

این اظهارات پس از آن است که دولت آمریکا تعرفه گمرکی ۳۰ درصدی را علیه واردات پنل های خورشیدی از چین و ماشین لباسشویی از کره جنوبی وضع کرده است.

 “گابریل فلبرمایر” فشار جنگ مالیاتی با آمریکا را بر اروپا بسیار بالا دانسته و گفت: جنگ مالیاتی با آمریکا در پیش روی ما قرار ندارد بلکه شروع شده است.

وی در ادامه بدهی های بیش از حد آمریکا را مسئول ضعیف شدن دلار دانست و تاکید کرد که این بدهی ها از طریق اصلاحات مالیاتی ترامپ همچنان افزایش می یابد. از بین رفتن اعتماد به آمریکا در این عرصه بازارها را ناآرام می کند. از این رو ضعف دلار اساسا قابل توجیه است.

 دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته از سیاست های ناعادلانه تجاری اروپا انتقاد کرد و گفت: واشنگتن به این سیاست های تجاری اروپا پاسخ خواهد داد.

کمیسر تجارت اتحادیه اروپا در این باره هشدار داده است که یک جنگ تجاری بین اروپا و آمریکا برای تمام جهان بسیار تأسف‌بار خواهد بود.

این کارشناس برجسته آلمانی احتمال خروج آمریکا از سازمان تجارت جهانی را بالا ندانسته و در عین حال آن را ممکن ارزیابی کرد. وی با تاکید بر اینکه کنگره باید با این مسئله موافقت کند آن را روندی طولانی و پیچیده دانست.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *