کشف اجساد کشتار اسپایکر در کاخ‌های صدام – مالتی سرچ

ایرنا: وزارت بهداشت عراق از کشف بقایای اجساد ۱۵۸ شهید مربوط به کشتار اسپایکر بدست داعش در محل کاخ های صدام در شهر تکریت عراق خبر داد

در این بیانیه به جزییات بیشتری از این عملیات تفحص اشاره نشده است.

 وزارت بهداشت عراق روز دوشنبه در بیانیه ای کوتاه اعلام کرد که یک تیم از پزشکی قانونی، امروز بقایای اجساد ۱۵۸ شهید مربوط به شهدای فاجعه کشتار اسپایکر را در کاخ های سابق صدام در شهر تکریت در استان صلاح الدین (شمال بغداد) یافته است.

برخی رسانه ها عراقی همواره از سکوت مجامع بین المللی در خصوص این کشتار بزرگ انتقاد می کنند، آنها می گویند مجامع بین المللی و بویژه دولت های غربی بدلیل شیعه بودن قربانیان عملا به آن بی توجهی کردند در صورتی که در مواردی با ابعاد بسیار کوچکتر همه امکانات تبلیغاتی و رسانه ای خود را بسیج کردند تا اقدامی در خصوص شناسایی عاملان صورت گیرد.

ایرنا: وزارت بهداشت عراق از کشف بقایای اجساد ۱۵۸ شهید مربوط به کشتار اسپایکر بدست داعش در محل کاخ های صدام در شهر تکریت عراق خبر داد.

هر چند سرانجام در ۲۱ اوت ۲۰۱۶ (۳۱ مرداد ۱۳۹۵) ۳۶ نفر به جرم دست داشتن در این جنایات پس از محاکمه اعدام شدند اما در محافل مردمی و سیاسی عراق هنوز ابهامات و سوالات فراوانی در این خصوص مطرح است، از جمله این که عوامل تبانی با داعش و همدستان آنها در برخی احزاب و گروههای سیاسی چه کسانی بودند و چرا افشا و محاکمه نمی شوند.

گروهی از این خانواده ها دو هفته پیش با تجمع در مقابل منطقه سبز در قلب بغداد خواستار رسیدگی به وضعیت فرزندان و بستگان خود و تعیین تکلیف این پرونده شدند.

کشتار اسپایکر ارمغان روزهای نخست ‘دولت خلافت’ داعش برای مردم عراق بود، تبانی چند فرمانده باعث شد تا این کشتار بزرگ از ۱۱ تا ۱۵ ژوئن ۲۰۱۴ بطرز وحشیانه ای انجام شود، حادثه ای که هر چند در آن روزها جهان را تکان داد اما بسرعت نیز به حاشیه رانده شد.

به گفته خانواده های این قربانیان، با گذشت چهار سال هنوز از سرنوشت تعدادی از این جوانان و نیز روشن شدن جزییات حادثه و کسانی که در این زمینه دارای قصور یا تقصیر هستند خبری نشده است.

گفتنی است گروهک تروریستی تکفیری داعش با تسلط بر استان تکریت در اواسط ژوئن ۲۰۱۴ (خرداد ۱۳۹۳)، ۱۷۰۰ کار آموز و دانشجوی غیر مسلح پایگاه نظامی اسپایکر در شمال تکریت را قتل عام و بطور دسته جمعی در چندین نقطه در این منطقه مدفون کرد که برخی مجروحان این حادثه نیز در میان قربانیان دیگر زنده به گور شدند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *